Sapnis ir labs un derīgs, ja tikai netiek piemirsts, ka tas ir sapnis.

Renāns Žožefs

Vēsture

Sapņu tulkošanas vēsture

Gadsimtiem ilgi sapņi un to nozīme interesējusi daudzas civilizācijas un tautas. Jau 2500 gadus pirms mūsu ēras sapņu tulkošana tika izmantota saziņā ar dieviem, nākotnes paredzēšanā un cilvēku zemapziņas dzīļu izprašanā.

Senie ēģiptieši ticēja, ka sapņos dievi atklāj sevi, pieprasot lūgšanas vai brīdinot par nenovēršamu likteni. Ēģiptieši uzskatīja, ka sapņi sniedz pamācības un dod padomus, pareģo nākotni un brīdina par briesmām, kā arī atbild uz jautājumiem.

Senie indieši bija pārliecināti, ka sapņi ir pareģojoši un laiks, kad redzēja sapni, nozīmēja laiku, kad pareģojums piepildīsies. 

Senie ķīnieši uzskatīja, ka sapņi ir vēstis no viņpasaules, kuras var izskaidrot un izmantot sev par labu. 

Babilonieši sapņus uzskatīja par ziņu no kādām pārdabiskām būtnēm. Labie sapņi, viņuprāt, nāca no dieviem, bet sliktie – no velniem, dēmoniem. 

Asīrieši ticēja, ka sapņus rada ļauni gari, kas naktī apciemo gulētāju.

Grieķiem bija izstrādāti īpaši rituāli, kas palīdzēja radīt un sapņot labus sapņus. Pamatā tas nozīmēja atteikšanos no gaļas, vīna un dzimumsakariem. Aristotelis uzskatīja, ka sapņi ir nozīmīgas nākotnes vīzijas un tajos katrs cilvēks var atrast un uzzināt savu iespējamo likteni. Viņš bija pilnīgi pārliecināts, ka sapņi brīdina par tuvojošos slimību, jo neapzinātais prāts uztver signālus.  

Platons jau pirms Freida un Junga apgalvoja, ka sapņus rada dziļāk slēptā apziņa un tie atklāj cilvēka patieso dabu, aizliegtas dziņas, kas ikdienas dzīvē tiek apspiestas.

Aristotelis uzrakstīja trīs grāmatas par sapņu nozīmi, un  pirmais izteica domu, ka sapņus rada fizioloģiskas funkcijas.

Artemidors bija viens no pirmajiem, kas apgalvoja, ka sapņi ir jāizprot un jāskaidro saistībā ar atbilstošā cilvēka raksturu un nodarbošanos.

Japāņi sapņus uztvēra kā vīzijas, kam varēja prasīt padomu, ar ko bija aizņemts prāts nomodā. Savukārt atbildes, viņuprāt, sniedza senču gari. 

Austrālijas aborigēni uzskatīja, ka gari no pazemes klīst pa cilvēku zemi. Kad tie iziet cauri mironim, parādās „lielā vīzija” jeb sapnis. 

Ziemeļamerikas indiāņi ticēja, ka dvēseles apslēptās vēlmes tiek piepildītas sapņos. Sapņi varēja parādīties arī pēc tam, kad vēlmes bija apmierinātas un atbildes uz jautājumiem bija atrastas.Viņi ticēja, ka sapņi palīdz veidot kontaktus ar pārdabiskiem gariem.

Agrīnajā kristietībā sapņu skaidrotāji uzskatīja, ka sapņus sūta Dievs, lai pamācītu un vadītu paklausīgos pavalstniekus.

Muhameds apgalvoja, ka sapņi simbolizē sarunas starp Allāhu un cilvēkiem.

 

Pārliecinošs un zinātnē sakņots skaidrojums sapņiem nebija atrasts līdz pat 19.gadsimtam.

 

 

SapņuGuru redakcija

Autors

SapņuGuru redakcija

Interesanti

Krākšana ir viens no daudzajiem miega apnojas simptomiem.

Sapņu TOP5

1

20 interpretācijas

2

14 interpretācijas

3

5 interpretācijas

4

12 interpretācijas

5

10 interpretācijas

Citi simboli

Padomnieks

Vai zināji?

Vilnas zeķes un siltas kāju pēdas palīdzēs ātrāk iemigt vēsākā dienā.

SapņuGuru Twitter

Pasmaidi

Tas nav iespējams, teica Iemesls. Tas ir neprāts, bilda Pieredze. Pamēģini! nočukstēja Sapnis.