Tikai viena vaina – sapnis nav dzīve. Bet ļaujat sapnim vaļu – viņš ir pašu dzīvi pārvērtīs un padarīs to labu.

Rainis

Sapņa uzbūve

Sapņu funkcijas

Sapņi veic vairākas cilvēka psihei un dzīvei kopumā nozīmīgas funkcijas – sekmē nevajadzīgās informācijas aizmiršanu un problēmu risināšanu.

Aizmiršana un nevajadzīgas informācijas izmešana

Lai gan lielākā daļa psihoanalītiķu ir pārliecināti, ka sapņi veicina psihes attīstību, daži tomēr domā, ka tie nav nekas cits kā galvas smadzeņu sistemātiska atbrīvošana no nevajadzīgas informācijas.

Britu datorspeciālisti Kristofers Evanss un Teds Ņūmens galvas smadzenes salīdzina ar datoru, jo gan viens, gan otrs uztver, sašķiro un uzglabā milzīgu daudzumu informācijas. Viņi balstās uz faktu, ka visu miega stadiju (bet it īpaši ātrā miega) laikā tiek izslēgta ar apziņu saistītā psihes darbība. Līdz ar to galvas smadzenēm rodas iespēja atvērti atmiņā uzkrāto informāciju un pārkārtotu to, kas uzglabāta nervu šūnu tīklveida struktūrās un ir saistīta ar dienas laikā gūtajiem iespaidiem. Cilvēka spēju atcerēties savus sapņus abi zinātnieki skaidro ar to, ka visi sapņi iedalāmi divos tipos – A un B. A tipa sapņi simbolizē galvas smadzeņu pilnīgo pārprogrammēšanos, kas norisinās, cilvēkam guļot, turpretī B tipa sapnis ir A tipa sapņa fragments, kuru cilvēks atceras pēc pamošanās.

F.Kriks un Greiemu Mičisenu sāka pētīt sapņus un atklāja, ka nervu impulsos kodētā informācija netiek uzkrāta loģiskā secībā, bet gan tiek uzņemta bez noteiktas sistēmas, ja iespaidu ir pārāk daudz. F. Kriks šo procesu nosauca par “atmācīšanos” vai “apgriezto mācīšanos”, kas atšķiras no aizmiršanas ar to, ka šajā procesā galvas smadzenes apzināti atlasa nevajadzīgu informāciju un atbrīvojas no tās.

Problēmu risināšana

B. Betārdsa zina teikt, ka programmējot savu apziņu. Lai nosapņotu kādas problēmas risinājumu, cilvēkam pilnīgi jāatslābinās un viņš nedrīkst zaudēt drosmi, ja sapņa vēstījums nav īsti skaidrs. Paturat prātā arī to, ka jautājums, kas jūs nodarbina, jāuzdod godīgi un patiesos nolūkos. Tas ir tāpēc, ka šis jautājums jāuzdod drīzāk, lai gūtu pašatklāsmi, nevis, lai ar tā palīdzību censtos ietekmēt notikumus vai citus cilvēkus. Varbūt jūs uzdosit nepareizo jautājumu vai taujāsit pēc atbildes, kuru patiesībā nevēlaties zināt, bet, lūdzu, lai sapnī parādās problēmas risinājums, jums vienmēr jābūt godīgam.

Pamācīšana

Pamācošos sapņus atšķirībā no problēmu risināšanas sapņiem cilvēki īpaši nevēlas redzēt, tie “atnāk” paši no kādas augstākas dimensijas vai arī no latentās apziņas dziļākās būtības. Šie sapņi izvirza apziņas priekšplānā intuīcijas uzplaiksnījumus, ko cilvēks izjutis dienas gaitā, tā ļaujot saskatīt kādas situācijas vai attiecību patieso būtību. Fakts, ka jūsu dusošā apziņa mudina kaut ko atcerēties, vedina domāt, ka jums jāatzīst kāds princips, ko apziņa ir noraidījusi vai izvēlējusies ignorēt.

 

Autors

ārsts, psihoterapeits Agris Palkavnieks

Interesanti

Gandrīz 25 gadus sava mūža pavadām miegā, un piecus līdz septiņus gadus no šā laika aizņem sapņošana.

Sapņu TOP5

1

6 interpretācijas

2

5 interpretācijas

3

6 interpretācijas

4

4 interpretācijas

5

12 interpretācijas

Citi simboli

Padomnieks

Vai zināji?

Sapņu trūkums var norādīt uz psihes traucējumiem.

SapņuGuru Twitter

Pasmaidi

Nākotnes plāni, kas neatbilst jūsu finansiālajām, intelektuālajām un fiziskajām iespējām, tiek saukti par sapņiem.