Nepiepildās sapņi, kurus redz slimie, norūpējušies, cietsirdīgie, iemīlējušies un piedzērušies.

Senindiešu izteikums

Interesanti

SapņuGuru aptauja: Latvieši dod priekšroku gulēšanai kopā

SapņuGuru veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka latvieši labāk izguļas, ja blakus ir mīļotais cilvēks. Bet kā ir pareizāk – gulēt kopā vai atsevišķi? Šis jautājums jau gadu desmitiem nodarbinājis miega, sapņu un savstarpējo attiecību ekspertus.

Latvijas Brīvdabas muzeja etnogrāfs Uģis Niedre stāsta, ka senlatviešu puiši no meitām vai vīri no sievām gulējuši atsevišķi, jo pēc smagās darba dienas izgulēties divatā bijis grūti. Tas uzlabojis miega kvalitāti, taču nelabvēlīgi ietekmējis savstarpējās attiecības, jo daudzi senie pagasta tiesu protokoli liecinot, ka līdz ar periodu, kad meitas un puiši sākuši gulēt atsevišķi, attiecībās daudz biežāk iezagušās ķildas.

Pirms Viktorijas ēras precētiem pāriem naktis pavadīt atsevišķi nav bijis nekas neparasts. Modernā tradīcija pāriem gulēt lielās laulību gultās sākusies tikai līdz ar industriālo revolūciju, kad cilvēki masveidā pārcēlās uz pilsētām un sāka dzīvot šaurākos mitekļos.

Mūsdienās arī precētie latvieši nevar iedomāties gulēt atsevišķi viens no otra. To apstiprina arī SapņuGuru veiktā aptauja, kurā piedalījušies 1205 cilvēki.

Gandrīz puse jeb 44% aptaujāto atzinuši, ka dod priekšroku nakts pavadīšanai vienā gultā ar savu partneri, turklāt 30% no viņiem spēj labi izgulēties tikai pie sava partnera sāniem, bet 14% retos gadījumos pieļautu situāciju gulēt vienam.

20% aptaujāto SapņuGuru aplikācijas sekotāju norādījuši, ka var labi izgulēties gan kopā ar mīļoto cilvēku, gan atsevišķi, savukārt 36% aptaujāto ir pārliecināti, ka labāk izguļas tad, kad savu gultu nav jādala ar vēl kādu.

Dažādu jomu ekspertu viedokļi par partneru gulēšanu kopīgā gultā ir atšķirīgi – vieni uzskata, ka gulēšana kopā stiprina emocionālo saikni, citi brīdina, ka tas var radīt nopietnus miega traucējumus.

Daži ekspertu atzinumi:

Lielbritānijas miega speciālists Neils Stenlijs: pāriem, kas guļ kopā, ir par 50% vairāk miega traucējumu nekā tiem, kas guļ atsevišķi.

Lielbritānijas sociologs Roberts Medovs: cilvēki emocionāli labāk jūtas, ja viņi guļ kopā ar partneri.

Ģimenes psihoterapeite Aina Poiša: laulātajiem kopā gulēšana uztur emocionālo saiti. Dienas gaitā, ja partneri strādā atsevišķi, maigums starp pāri ir deficīts, tāpēc vakarā gultā ir iespējams to kompensēt.

Pāru psihoterapeits Māris Siliņš: lielai daļai cilvēku gulēšana kopā ir svarīga intimitātes sastāvdaļa, arī ārpus seksuālajām attiecībām. Cilvēki, kuri ilgi dzīvojuši kopā, vienatnē nemaz nevar labi izgulēties.

Sociālā antropoloģe Aivita Putniņa: no gulēšanas kopā vai atsevišķi pāru attiecības nemainās.

 

Ekspertu atzinumi no Ingas Prodnieces raksta „Kopīga gulta — tikai seksam, nevis miegam?”

SapņuGuru redakcija

Autors

SapņuGuru redakcija

Interesanti

Sapņi visbiežāk parādās ātrajā miegā, un tos pavada spēcīgi izteiktas acu kustības.

Padomnieks

Vai zināji?

Pierādīts, ka regulāra vingrošana agrā pēcpusdienā veicina dziļu miegu.

Sapņu ķērājs

Aizvērt aizdari – tev nepatiks izmaiņas, notikumi, kas saistīti ar partneri, viņa negaidītās vēlmes ...

Pasmaidi

Nestāsti nevienam, ko tu esi redzējis sapnī, pirms neesi izlasījis Freida grāmatas. /Frenklins Adams/